Vi har ingen glögg, til gengæld har vi gin & tonic. Vi har ingen gran, men i stedet en fin lyskæde.
Det er på mange måder en ret anderledes jul. Vi sidder på den anden side af jorden, down under, længere væk end vi nogensinde har været før, og med en tidsforskel der kræver lidt planlægning for at få en Skype-aftale i hus med dem derhjemme. Der er +20 grader udenfor og solen skinner fra en skyfri himmel. Indenfor kører AC’en, og da vi hentede morgenmad i morges, foregik det i klipklapper.
Vi har prøvet det én gang før – det at holde jul i udlandet. Dengang i 2009 foregik det i Malaysia og med Anders’ søskende. I dag bliver det i en lejlighed i Melbourne, kun os to. Grisen er allerede i ovnen, andelårene blev confiteret i går, kartoflerne koger, risalamanden står i køleskabet, og småkagerne har netop fået glasur på.
Så selvom vi er langt væk hjemmefra og alt hvad der rimer på traditionel julehygge som vi kender det, forsøger vi at skabe lidt julestemning og sætte rammerne for en hyggelig aften trods alt. Med julemusik og senere et par julefilm er jeg også helt sikker på at julestemningen ender med at indfinde sig i allersidste øjeblik.
Glædelig jul til alle jer derude der læser med! Og tak fordi I læser med og følger os i vores eventyr rundt i verden 🎄 🎅 🎁
6 kommentarer
Hej med jer,
Glædelig Jul.
Jeg kan godt fortælle jer julevejret er ret trist her hjemme, det regner og blæser en hel pelikan, men med starin lys og hygge bliver det nu nok jul alligevel.
Hvor har det været spændende at følge jer på jeres rejse rundt i verden, det hele bliver så levende af jeres smukke billeder. Har I nogen planer for hvor rejsen går hen efter Australien ??
Rigtig Glædelig Jul til jer begge fra mig.
Tusind tak, Inger-Marie! Og rigtig glædelig jul til dig også 🙂 Det lyder ikke som det helt rigtige julevejr hjemme i Danmark. Sjovt nok blæser det også helt vildt her i Melbourne i dag, men i det mindste skinner solen stadig 😉
Jeg håber du havde en dejlig juleaften hjemme i Danmark og får nydt dine juledage!
Og tak fordi du følger med – det er altid dejligt at høre fra jer på den anden side af skærmen. Vi forsætter med at dele ud af vores eventyr 😀
Vi har for nylig besluttet os for hvor turen går hen efter Australien, og det deler vi naturligvis snart på bloggen 😉
Glædelig jul! Det er fornøjelse at følge med i jeres tur rundt i verden. Håber I nyder Melbourne her i julen, det er en skøn by. Selv tilbringer jeg julen for første gang i udlandet i Mondulkiri-provinsen i Cambodia 🙂
Tusind tak, Nanna! Og tak fordi følger med her på bloggen 😀 Melbourne behandler os rigtig godt! Hvor lyder det også spændende med din jul i Cambodja. Håber du havde en dejlig dag trods at du ikke var hjemme 🙂
Hej Laura og Anders også en rigtig glædelig jul samt et godt nytår til jer. Dejligt at høre at i har det godt. Vi holder jo traditionel jul, med kalkun i ovnen, uhms hvor det dufter.
I morgen skulle vi jo nok have siddet sammen til julefrokost, men nej i vil jo hellere opleve verden :smiley: .
De bedste julehilsner fra Anja &Lars
Kære Anja og Lars 🙂 Tusind tak for den fine julehilsen! Også rigtig glædelig jul og godt nytår til jer 🙂 Vi har det bestemt godt – det håber jeg også at I har. Og så må I lige spise for os til julefrokost 😉 Vi har selv lige mæsket os i hjemmebagt rugbrød, laks og flæskesteg 😀 KH