Selvom vi fik Skypet med familien derhjemme, var det svært ikke at mærke hjemveen ekstra meget i går. Vi formåede dog at få stablet en rigtig hyggelig juleaften på benene, og specielt maden var lige i øjet. Anders brugte flere timer i køkkenet, og vi satte os derfor tilbords med både confiteret and, flæskesteg, hjemmelavet sønderjysk hvidkål, sovs og brune kartofler – og senere risalamande og kirsebærsovs. På det punkt var det slet ikke at mærke, at vi befinder os langt væk fra den danske, hjemlige julehygge.
I dag vågnede vi så naturligvis op til en masse rester, for der er trods alt grænser for hvor meget mad to mennesker kan nå at fortære (selvom jeg virkelig forsøgte at gøre et godt indhuk i specielt risalamanden, haha). Og da vi havde en rugbrødsblanding fra IKEA, stod den på en næsten dansk julefrokost med både varmrøget laks, rester fra i går og leverpostej.
Ellers er dagen gået med julefilm, afslapning og en lille køretur. Tine tippede på Instagram om nogle pingviner, man kan se ved havnen i Melbourne efter solnedgang. Derfor satte vi for en times tid siden naturligvis kursen i den retning – ligesom cirka resten af Melbourne. Jeg ved ikke hvad jeg havde regnet med, men jeg havde altså ikke lige forestillet mig at australierne brugte deres juledag på stranden. Men det gør de åbenbart. Der var proppet med mennesker! Alt var kaos, der var biler og mennersker overalt, så efter at have ledt efter en parkeringsplads i over en time, vendte vi næsen hjemad.
Det kan godt være, at det at rejse i juleperioden giver ekstra meget hjemve, men det giver samtidig også et indblik i hvordan andre fejrer jul rundtomkring i verden. Og mens vi har rejst rundt i Australien her i december, har vi i den grad fået en smagsprøve på hvordan julen fejres hernede. Det er naturligvis sommer, så allerede der er rammerne anderledes end hvad vi er vant til på den nordlige halvkugle. Derudover så er det åbenbart populært at få grillede rejer til hovedret og pavlova til dessert til jul. Og bruge dagen på stranden 😉
Det må egentlig være lidt mærkeligt at have både sommeren og julen på samme tid. Det er cirka de to ting jeg ser frem til hvert år – en skøn sommer med grillmad og lange, lyse aftener, samt julen med hjemlig hygge, hjemmebag og masser af varm strik. Og her ligger de på samme tid. Når man vokser op med det, lægger man nok ikke mærke til det, men jeg ved godt hvad jeg vil foretrække næste år – det bliver helt sikkert en jul hjemme i kolde og grå Danmark i familiens skød 😉
Jeg håber I alle havde en dejlig aften og får nogle rare juledage hvor end i verden I befinder jer!


6 kommentarer