Det er ikke nogen hemmelighed at vi ret godt kan li’ at tage billeder herhjemme. Selvom det oftest er mig der render rundt med kameraet, er det en interesse vi er fælles om og som vi begge gerne vil udforske endnu mere og blive bedre til. I den forbindelse er der også en del ting, vi rigtig gerne vil prøve at tage billeder til. Det er egentlig nok mere events end det er ting. Jeg har samlet nogle af dem herunder.
- Manhattan Henge: To gange om året kan man opleve Manhattan Henge, hvor solen står på linje med gaderne der løber fra vest til øst på Manhattan. Vi gik desværre lige nøjagtig glip af det i sommers, fordi vi tog til Lima et par dage før. Se billeder af det her.
- Nordlys: Noget vi begge virkelig godt gad opleve en dag. For mig står det som noget helt magisk og et af de flotteste naturfænomener. Der har været nogle gange hvor man har kunne opleve det vi herhjemme, men så heldige har vi endnu ikke været. Det ultimative ville være en tur til Island eller Lapland, tror jeg! Se billeder af det her.
- Holi Festival: Vi har tidligere skrevet om festivalen herinde, og jeg forestiller mig en hel dag indhyllet i fest og farver. Det er i hvert fald det indtryk jeg har fra billeder. Det må være en kæmpe oplevelse! Og så gad jeg i det hele taget godt opleve Indien, men det har vi vidst heller ikke lagt skjul på herinde. Se billeder fra årets festival her.
- Solformørkelse: Forleden var der jo solformørkelse over Danmark, og jeg må indrømme at jeg sad klistret til skærmen hjemme i stuen, for at følge med direkte fra Færøerne, hvor formørkelsen var total. Det blev ikke til nogle billeder for vores vedkommende denne gang, men jeg gad simpelthen så godt opleve det igen et eller andet sted i verden med mulighed for at fotografere det. Se billeder fra solformørkelsen på Færøerne i år her.
Og så er der jo også de ting vi allerede har oplevet og taget billeder af, som ballon-festival i New Mexico:

Hvilke events eller oplevelser gad I godt forevige med jeres kamera? Indtil videre har vi faktisk allerede fået foreviget nogle af de ting vi har haft på vores fotograferings-bucketlist. Blandt andet ballon-festivalen i Albuquerque sidste år og nogle af de nationalparker vi fik besøgt. Og selvfølgelig Machu Picchu 😉 En del af de oplevelser er naturligvis også på vores “normale” bucketlist med ting vi gerne vil opleve på et eller andet tidspunkt, men som supplement til den liste, er der efterhånden også opstået en foto-bucketlist med events, oplevelser og så videre, som vi gerne vil forsøge at forevige med kameraet.
English: Some of the things I would love to experience AND photograph some day.

8 kommentarer