I sidste uge havde vi fundet nogle mobilbilleder frem fra vores tur fra Rusland til Japan, og det lod til, at det faldt i god jord hos jer. Det var i hvert fald hyggeligt for os at kigge nogle af de “mindre pæne” billeder igennem og også nogle af de billeder, vi faktisk har glemt, fordi de lå på telefonen og ikke kameraet. Nu har jeg igen været igennem mobilarkiverne igen, og denne gang gælder det billeder fra Vietnam til Cambodja. Billederne er taget over flere dage og altså ikke kun fra vores bustur fra Saigon i Vietnam til Phnom Penh og videre til Siem Reap i Cambodja. Ikke desto mindre synes jeg, de giver et giver et hyggeligt lille indblik i nogle af vores rejsedage og viser nogle øjeblikke, som vi ikke lige har fået fanget med det større kamera 🙂
Det første vi gjorde, da vi landede i Vietnam og havde fundet vores hostel, var at gå ned og finde banh mi og kolde øl. Øj, hvor kunne jeg godt have ovenstående lige nu. Det ser ikke ud af meget – måske ser det faktisk lidt tarveligt ud, men jeg kan love jer for, at smagen absolut ikke fejler noget.
De er virkelig gode til at lave friskpressede juice i Vietnam. Her fik vi en appelsin-juice med os, mens vi slentrede rundt i byen. Det kan være lidt stressende at bevæge sig rundt i den vietnamesiske trafik, men det hjalp med noget koldt til ganen 🙂
Og apropos den vietnamesiske trafik. Det gælder virkelig om at holde tungen lige i munden, når man skal krydse gaden, og så skal man absolut ikke være tøvende, men bare fortsætte, når man endelig har besluttet sig for, at man skal over. Så skal de nok holde tilbage for en. Det virker i hvert fald for os 😉
Vi endte med at besøge det samme spisested så mange gange, at jeg faktisk ikke har styr på, hvor ofte vi lagde vejen forbi. En af gangene brugte vi tiden på at skrive postkort fra Vietnam. De var faktisk ikke med i omgangen i går, da vi viste vores postkort frem, men det kan være vi skal finde dem frem på et tidspunkt 🙂
På gaden, hvor vi boede, holdt en sød, lille hund til, som vi forsøgte at fange et billede af på et tidspunkt. Straks ville manden også være med og valgte så at posere med hunden 😀
Vi var lidt dårlige til at få taget billeder med os begge på, så for det meste blev det blot til en hurtig selfie. Her var vi faktisk på vej til bussen, som skulle fragte os til Cambodja. Vi havde endnu ikke fået taget et billede af os i Vietnam, så det blev altså lige på vej til bussen midt i morgentrafikken 😛 Derfor de lidt anspændte smil, haha.
Og da vi nåede frem til bussen blev vi mødt af det her skilt. Sådan kan man vel også formulere sig. “Bowel Movements”.
Endnu et selfie! Nej, hvor vi kan 😛 Denne gang fra bussen på vej til den cambodjanske grænse.
Der var underholdning i bussen hele vejen. Det skiftede dog lidt med, hvilke film de viste. Altså om det var nogle vietnamesiske, vi ikke kunne forstå, eller nogle med undertekster 😉
Og så ellers afsted igennem trafikken i myldretiden først på dagen. Jeg er glad for, at vi blot kunne sidde og nyde en lydbog og ikke selv skulle give os i kast med at navigere i den trafik.
Pause undervejs – både spise- og tissepause. Vi fandt et sted i skyggen indtil vi igen var klar til afgang – det var så tilfældigvis foran toilettet.
Og så er vi i Cambodja! Derfor endnu et selfie 😉 Jeg tror faktisk ikke, vi har vist os så meget frem i et blogindlæg før, haha.
Vores første nætter i Cambodja blev slet ikke som forventet. Faktisk endte det lidt med en brændt madras på grund af bed bugs.
Heldigvis løste alle problemerne sig efterhånden (som de jo nok skal, når man er afsted), og vi fik tid til at slentre rundt i Siem Reap og nyde byen.
En aften tog vi afsted til Angkor Wat, for at opleve solnedgangen ved templet, og det krævede naturligvis endnu et (svedigt) selfie. Som I nok kan se, var vi glade, men trætte og varme, haha.
Det var altså et lille kig bag kameraet. I hvert fald det store kamera. Det er lidt nogle andre øjeblikke, vi fanger med mobiltelefonen, men det synes jeg nu også har sin charme. Nu vil vi snøre skoene og hoppe ud og nyde København, inden det gode vejr forsvinder i morgen. Det har nu været meget skønt med sådan en lille sommer i maj! God weekend til jer 🙂
4 kommentarer
Flere selfies! 😀
Haha, hvor er du sød, Tina! Det må vi lige huske fremover 😀
Hej. Min kæreste og jeg skal til Vietnam i juli måned og vil gerne ind og se Angkor Wat. Hvilket bus selskab tog i? Og hvor lang tid tog busturen? 🙂
Og forresten er helt vild med jeres blog. Den er en stor inspiration!
Hej Rikke! Det lyder spændende med en tur til Vietnam 😀 Vi havde selv en uges tid i Vietnam, før vi så tog bussen videre fra Saigon, Vietnam, til Phnom Penh, Cambodja. Der havde vi så en enkelt overnatning inden vi tog bussen videre til Siem Reap. Fra Saigon til Phnom Penh tog det omkring 6-7 timer, og vi kørte med Sapaco Tourist. Den tur kostede omkring 230.000 dong per mand. Fra Phnom Penh til Siem Reap kørte vi med Giant Ibis, og det tog også omkring 6-7 timer. Den tur kostede omkring $15 per mand.
Hvis I kommer forbi Saigon, så skal I simpelthen prøve det her sted! Det er et af de bedste måltider, vi har fået på hele vores rejse 😉
Og tusind tak for de søde ord i øvrigt! Det er virkelig dejligt at høre, at du kan bruge, det vi laver 🙂 Håber I får en dejlig tur!