Repost af et af vores tidligere indlæg, som vi postede i bloggens spæde start.
Når vi er afsted, har vi altid vores smartphones med os – om det er en tur til grønthandleren eller om på den anden side af jorden. Efterhånden som vi har været afsted, har vi fundet nogle gode apps, som virker for os og som er nyttige undervejs. Det kan være lidt af en jungle at skulle finde frem til nogle brugbare apps, men herunder har vi listet vores mest brugte op, som andre forhåbentlig også kan få glæde af. Selvfølgelig bliver vores telefoner også brugt til andet – f.eks. til at forevige New York’s skyline 😉

For det meste har vi brugt apps når vi skulle finde overnatning eller spisesteder i nærheden. Når det gælder overnatning, er Airbnb virkelig guld værd. Vi har ofte fundet de bedste overnatninger igennem AirBnb – f.eks. en primitiv lejlighed i Berkeley med fantastisk udsigt, en hyggelig lejlighed over garage i Amish-område og en penthouse lejlighed med udsigt over Warszawa.
Urbanspoon er en anden app, som vi har været rigtig glade for. Vi brugte den rigtig meget, da vi var i USA, hvor vi nogle gange havde lidt svært ved at overskue et bestemt områdes mad-muligheder. Her hjalp Urbanspoon os med at fremhæve steder med gode anmeldelser, hvilket nok har skånet os for mange dårlige madoplevelser – og i stedet (og heldigvis) givet os mange gode madoplevelser!
Google Maps (som btw er den mest anvendte app blandt smartphone-brugere) er selvfølgelig også uundværlig når man skal finde vej. Da vi kørte rundt i USA havde vi dog GPS, som hjalp os på vej, men undervejs har Google Maps hjulpet os med at finde diverse metrostop, butikker og restauranter.
TripAdvisor og Yelp har vi også brugt meget, når vi har ledt efter anbefalinger. Nogle gange vil man bare gerne være sikker på at en restaurant har fået gode anmeldelser eller at der ikke har været tilfælde af bedbugs på et bestemt hotel (been there, done that).
Hvis I kender nogle gode apps, som er nyttige når man er på eventyr ude i verden, så sig endelig til. Egentlig har vi mest brugt vores mobiler når vi har været i USA. Man har ikke så meget gavn af en smartphone midt i Borneos jungle 😉
English: Some of our favorite travel apps are the ones you see above. If you have any recommendations for other apps that we must try, do share!

6 kommentarer